Jak wybrać fotografa?

Jak wybrać fotografa?

  • 11, Lip 2017
  • By: admin
  • No Comments
  • Porady

Planując ślub i wesele jedną z ważniejszych spraw jest wybór fotografa. Aby wybrać takiego, który spełni oczekiwania trzeba odpowiednio wcześnie się do tego zabrać. Niektórzy mają zarezerwowane terminy na dwa lata do przodu. Jeśli więc macie zaplanowany ślub w odległym terminie np. za dwa lata, to warto już teraz rozpocząć poszukiwania.

Od czego zacząć?
Na początek stwórzcie sobie wizję tego, jakie zdjęcia chcecie uzyskać. Czy ma to być sesja plenerowa, czy reportaż ze ślubu i wesela, czy ujęcia mają być z jednego, dwóch aparatów lub drona? A może interesuje Was full opcja? Pamiętajcie o tym, że sesja plenerowa wymaga dodatkowego czasu, a tego w dniu wesela może Wam zabraknąć. Co innego, jeśli przyjęcie weselne będzie się odbywało w miejscu z ładnym plenerem. Wtedy można zrobić kilka krótkich sesji w trakcie wesela, nie narażając gości na dłuższą rozłąkę z Parą Młodą.

Gdzie szukać?
Jednym z najlepszych źródeł są polecenia od osób, znajomych którzy już skorzystali z oferty fotografa. Innym równie dobrym źródłem jest internet, a w szczególności facebook. Tam w poszczególnych grupach tematycznych, czyli dotyczących ślubów i wesel znajdziecie oferty i również polecenia od innych par. Pamiętajcie jednak, że każda opinia jest subiektywna i nie każdemu to samo się podoba.

Jak szukać?
Gdy już stworzycie sobie określoną bazę fotografów, przejrzyjcie ich strony internetowe i portfolio. Zwróćcie uwagę, czy zdjęcia są realne, tzn. czy nie są to sesje z modelami. Popatrzcie na jakość ujęć z kościoła i z sali weselnej, gdyż te się najtrudniej wykonuje. Nie sugerujcie się sesją tylko jednej pary. Miejcie też świadomość, że zdjęcia, które fajnie wyglądają dzisiaj, niekoniecznie dobrze będzie się oglądać za dziesięć lat. A przecież o to Wam chodzi, żeby była to pamiątka na całe życie.

Co dalej?
Zostawcie teraz trzech – czterech najlepszych waszym zdaniem fotografów i dzwońcie. Jeśli mają wolny interesujący Was termin, to umówcie się na spotkanie. Na spotkaniu opowiedzcie swoją wizję, posłuchajcie propozycji fotografa i oceńcie, czy znaleźliście wspólny język.
Po dokonaniu wyboru podpiszcie umowę. Uwaga-umowa to najważniejsza sprawa z całego procesu, który tu przedstawiłem. Nie wystarczy, że będzie to jakakolwiek umowa, ale taka, która będzie chronić przed nieoczekiwanymi zdarzeniami. Dlaczego? Dlatego na przykład, żeby uniknąć sytuacji, gdzie na Wasz Ślub przyjedzie inny fotograf niż ten, który z Wami rozmawiał i którego portfolio nie widzieliście. Warto więc zabezpieczyć się dobrze, bo to przecież najważniejszy dla Was dzień w życiu.

Jeśli macie problem z wyborem fotografa, nie macie czasu lub pracujecie za granicą albo też nie wiecie jak podpisać dobrą umowę, napiszcie do nas.
Nie interesuje Was oferta organizacji całej uroczystości? Podejmujemy się również organizacji wybranych elementów np. typowanie fotografa.

Zapraszamy i życzymy powodzenia.

 

Jarosław Mazur, konsultant ślubny, właściciel agencji

 

[FM_form id=”1″]

Leave a Reply